Znajdź swój wymarzony dom
: +48 601311294
254f2111c97fe3f804c68e1b5eaa13a7

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

posted by: admin in Budowa domu, Porady

Wybór projektu jest jednym z ważniejszych kroków na drodze do wymarzonego domu. Należy zatem dobrze określić swoje potrzeby i pragnienia, aby później nie czuć się rozczarowanym. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z założeniami planu miejscowego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Może się bowiem okazać, że występują w nim ograniczenia, które już na wstępie wyeliminują część projektów.

Na kolejnym etapie warto przeanalizować jaki dom będzie najodpowiedniejszy na naszej działce. – Przede wszystkim trzeba uwzględnić jej wielkość, kształt, usytuowanie względem stron świata i drogi dojazdowej, ukształtowanie terenu oraz dostęp do mediów. Jeżeli działka jest wąska lub o bardzo nieregularnym kształcie może być konieczne zamówienie indywidualnego projektu.

Ważnym krokiem jest wybór wielkości domu. Często jest ona ograniczona funduszami jakimi dysponujemy, nie tylko ze względu na wysokie koszty budowy, ale również eksploatacji. Jednak nawet jeśli stać nas na bardzo duży dom warto się zastanowić, czy jest on nam potrzebny. Powierzchnia budynku powinna być dostosowana do liczby mieszkańców oraz ich potrzeb, także tych przyszłych. Przykładowo młoda para planująca założenie rodziny musi uwzględnić przestrzeń dla przyszłego potomstwa. Warto też wybrać taki projekt, który umożliwi w przyszłości rozbudowę domu.

Od tego kto będzie mieszkać w domu zależy również czy będzie to dom parterowy, piętrowy, z użytkowym poddaszem, czy też bez. Takich dylematów jest więcej, np. zabudować kuchnię, czy połączyć ją z salonem, uwzględnić jedną łazienkę, czy dwie, ile stanowisk powinien mieć garaż, itp. Zależy to nie tylko od ilości osób zamieszkujących w domu, ale także od ich stylu życia, wieku, stanu zdrowia, a także wzajemnych stosunków i przyzwyczajeń.

Leave A Comment

Your email address will not be published.