Znajdź swój wymarzony dom
: +48 601311294
kaps2

Polskie mieszkania poniżej europejskiego standardu

posted by: admin in Rynek nieruchomości

Aż 75,2% najemców w Polsce mieszka w za małych mieszkaniach – wynika z danych Eurostatu. Jest to najgorszy wynik w Europie. W przypadku wszystkich obywateli wynik ten jest co prawda lepszy (46,3%), ale i tak plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Mało kto wie, że zgodnie z europejskimi standardami każda zamieszkana kawalerka jest z założenia mieszkaniem za małym – przeludnionym. W myśl metodologii stosowanej przez europejski urząd statystyczny zarówno singiel, jak i bezdzietne małżeństwo powinni mieć do dyspozycji mieszkanie, w którym wydzielono pokój dzienny i sypialnię. Gdy tylko pojawi się potomstwo, mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości.

Standard mieszkaniowy wg Eurostatu 
Za nieruchomość spełniającą standardy europejskie uznaje się takie mieszkanie lub dom, w którym na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego jest przynajmniej jeden pokój (np. dzienny pokój, salon czy jadalnia), a ponadto:
1)    jeden pokój dla pary tworzącej gospodarstwo domowe,
2)    jeden pokój dla każdej samotnej osoby pełnoletniej,
3)    jeden pokój dla dwójki dzieci o tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,
4)    jeden pokój dla osoby w wieku od 12 do 17 lat, jeśli nie została uwzględniona w powyższych
punktach,
5)    jeden pokój dla dwójki dzieci poniżej 12 roku życia.

Leave A Comment

Your email address will not be published.