Znajdź swój wymarzony dom
: +48 601311294
paar liebe haus geld sparen

Prawa przysługujące nabywcy nieruchomości

Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu, dlatego pośpiech może się nie opłacić. Dobrą wiadomością jest obecność ustawy deweloperskiej, która chroni interesy kupujących. Na czym polega?  Dawniej umowy przedstawiane klientowi przez różnych deweloperów mogły się znacznie różnić. Można było odnieść nieprzyjemne wrażenie, że to firma budowlana dyktuje warunki i nie pozostaje nic innego, jak tylko się dostosować.

Ustawa deweloperska sprawiła, że zakup mieszkania stał się bezpieczniejszy. Oto cztery najważniejsze zmiany:

1.    Deweloper zakłada odrębne rachunki powiernicze dla każdej inwestycji. Rachunki znajdują się pod kontrolą banków, a pieniądze trafiają do dewelopera dopiero wtedy, gdy zakończone zostały kolejne etapy budowy.

2.    Przygotowuje dla klienta prospekt z załącznikami dotyczącymi firmy oraz inwestycji. Klient dowiaduje się m.in., jakie inwestycje deweloper zrealizował do tej pory i jaki jest stan przygotowań do aktualnej (czy firma posiada pozwolenie na budowę, kiedy ją zacznie i zakończy).

3.    Określa sposób finansowania inwestycji: jaki jest wkład własny, jaką część stanowi kredyt banku. To ważne, bo może powiedzieć dużo o zaufaniu do dewelopera. Jeśli buduje w całości za swoje, to znaczy, że jest pewny realizacji. Jeśli z kredytu, ryzyka też nie ma, ponieważ bank prześwietla firmę wzdłuż i wszerz i jeśli przyznaje finansowanie, to uznaje firmę za solidną (taki deweloper jeszcze nigdy nie upadł).

4.    Deweloper ma też obowiązek informować o perspektywach rozwoju okolicy. Klient dowie się więc, czy coś powstanie w jego okolicy.

Leave A Comment

Your email address will not be published.