Znajdź swój wymarzony dom
: +48 601311294
ogrzewanie_mozemy_tym_tym_5952459

Zasada działania ogrzewani nadmuchowego

posted by: admin in Budowa domu

Ogrzewanie nadmuchowe od lat zyskuje zwolenników, a obecnie stanowi istotny udział w ogólnej liczbie instalacji grzewczych wykonywanych w nowoczesnych domach. Ci, którzy decydują się na instalację ogrzewania nadmuchowego, doceniają m.in. niskie koszty eksploatacji ogrzewania powietrznego, a jednocześnie pełną automatyzację jego pracy.

To, co przede wszystkim zwraca swoją uwagę, to prosty mechanizm systemu nadmuchowego. W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania nie wykorzystuje on czynników pośrednik takich, jak: woda, grzejniki, czy rury grzewcze. Działa w sposób prostszy. Elementem nagrzewanym jest bezpośrednio powietrze i to ono roznosi ciepło po całym domu. To najbardziej efektywny sposób oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia. Czas potrzebny do ogrzania budynku skraca się w ten sposób nawet do kilkunastu minut. Zmniejszają się także koszty użytkowania, co chwali sobie pani Małgorzata Porębczyk:

– Bez dwóch zdań – dom nagrzewa się bardzo szybko. Zdziwiła mnie jednak różnica w kosztach eksploatacji ogrzewania nadmuchowego. Nasz poprzedni dom był mniejszy, a mimo wszystko płaciliśmy ok. 30% więcej niż teraz. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także oszczędne! W systemie ogrzewania nadmuchowego (powietrznego) źródłem ciepła może być pompa ciepła typu powietrze – powietrze bądź kondensacyjny gazowy piec nadmuchowy. Przefiltrowane i podgrzane powietrze jest transportowane do pomieszczeń przewodami nawiewnymi, a następnie wdmuchiwane przez kratki nawiewne. Powietrze pogrzane do temperatury 45ºC miesza się z powietrzem w pomieszczeniu, co powoduje wzrost temperatury.

Zużyte powietrze jest zasysane do przewodu powrotnego, mieszane ze świeżym powietrzem z zewnątrz i filtrowane, po czym trafia z powrotem do pieca. Dzięki połączeniu kilku funkcji system ogrzewania powietrznego ogrzewa, wentyluje, filtruje, nawilża i schładza powietrze.

Autor: Polski Komfort 1) piec nadmuchowy lub pompa ciepła

2) parownik

3) nawilżacz powietrza

4) rekuperator

5) agregat zewnętrzny klimatyzacji z funkcją pompy ciepła

6) filtr powietrza parownik

7) kanały Climaver

8) kratka nadmuchowa, nadmuchująca powietrze do wnętrza

9) kratka wywiewna, odprowadzająca z wnętrza powietrze cyrkulacyjne

10) kratka zasysająca ciepło z kominka

11) kanał wentylacji wyciągowej z pomieszczeń sanitarnych i kuchni do rekuperatora

12) kanał powietrza powrotnego (recyrkulacyjnego)

13) kanały nawiewne

14) sterownik strefy 1

15) sterownik strefy 2

Leave A Comment

Your email address will not be published.